نرم افزار پخش مواد غذایی

صنایع غذایی و نوشیدنی یکی از پیچیده‌ترین فرآیندهای توزیع و پخش را دارا هستند. اولین نیاز یک شرکت پخش مواد غذایی، سرعت است و عموماً بخش اعظمی از سبد محصولات این صنایع را کالاهای تند گردش تشکیل می‌دهند. وجود حجم بالای عملیات روزانه، محاسبه قیمت پروموشن‌ها، تخفیفات ریالی، اعتبار و مانده حساب مشتریان و پخش گرم و سرد، استفاده از روش‌های سنتی را برای این گونه شرکت‌های پخش، با مشکلات بسیاری همراه خواهد کرد.

نرم افزار پخش مویرگی iOrder با تجربه مکانیزه سازی تمامی فرآیندهای انواع شرکت‌های پخش فرآورده های غذایی، لبنی و نوشیدنی، علاوه بر سرعت بخشی به سفارش گیری از مشتریان، از خطاهای انسانی جلوگیری کرده و با ارائه گزارشات مدون، مدیران سازمان را در انتخاب و پیاده سازی استراتژی‌های فروش آینده یاری خواهد کرد.

شرکت پخش مواد غذایی چیست؟

از گذشته تا به حال، مواد غذایی اساسی ترین نیاز مردم جهان بوده و تأمین آن یکی از مهمترین دغدغه‌های جوامع است. به همین علت حوزه صنعت مواد غذایی به یکی از پرسودترین حوزه‌ها تبدیل شده است. یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این حوزه، پخش مواد غذایی است. با توجه به اینکه اکثر محصولات این صنعت را کالاهای دارای تاریخ انقضای محدود تشکیل می‌دهد، توزیع آن‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن، یکی از چالش‌های مهم و اساسی در این صنعت است.

در این میان شرکت‌های پخش به عنوان واسطه با قرار گرفتن در بین تولید کننده و مراکز فروش محصولات غذایی، کمک بزرگی به پروسه توزیع می‌کنند. این موضوع علاوه بر دسترسی راحت‌تر مصرف کننده به محصولات، باعث می شود تا تولید کنندگان مواد غذایی به جای نگرانی بابت فروش به موقع محصولات خود و پیدا کردن مشتری جدید، بر روی پروسه تولید محصولات و ارتقای کیفیت آن‌ها تمرکز کند.

دغدغه‌های حوزه پخش محصولات غذایی لبنی و نوشیدنی

 • پشتیبانی از فروش سرد و گرم
 • اولویت بندی فروش بر اساس تاریخ انقضاء
 • کنترل و دریافت کالای مرجوعی
 • کنترل آنلاین موجودی‌ها
 • محاسبه امتیاز خرید مشتریان
 • انواع پروموشن
 • سهمیه بندی فروش کالا برای هر ویزیتور
 • امنیت اطلاعات مشتریان
 • پشتیبانی ۲۴ ساعته

فروش مویرگی مواد غذایی

همان‌طور که بالاتر به آن اشاره شد، فروش محصولات و پیدا کردن مشتریان جدید از بزرگ‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگان در هر صنعتی است. اما تولید کنندگان حوزه مواد غذایی، به خاطر نوع محصولات تولیدی و عواملی مانند خراب یا فاسد شدن محصولات، نگرانی بیشتری در این زمینه دارند.

یکی از بهترین راه‌های فروش محصولات غذایی به طوری که محصولات در بهترین شرایط و کمترین زمان ممکن به دست مصرف کننده برسد، استفاده از روش فروش مویرگی مواد غذایی است. در این روش، شرکت‌های پخش با حذف واسطه‌ها، محصولات را از درب کارخانه تحویل گرفته و آن‌ها را مستقیما به مراکز فروش تحویل می‌دهد.

درصد سود پخش مواد غذایی

همه می‌دانیم که میزان درآمد در مشاغل حوزه پخش مواد غذایی مانند بقیه مشاغل، کاملا وابسته به حجم کار و فروش محصولات است. اما قطعا و بدون شک از حوزه پخش مواد غذایی و نوشیدنی، به عنوان یکی از پردرآمدترین مشاغل حوزه‌های صنعت پخش یاد می‌شود.

یکی از مهم‌ترین عوامل موثر در میزان درآمد نهایی شرکت توزیع مواد غذایی، نحوه خرید و تهیه مواد غذایی است. اگر عمده فروش و شرکت پخش، خرید محصولات مدنظر خود را به صورت اقساطی یا با چک از درب کارخانه تولید کننده مواد غذایی انجام دهد، قطعا میزان سودی که در نهایت از پخش محصولات، عاید این کسب و کار می‌شود، رقم چشمگیری است.

محاسبه سود پخش مواد غذایی

برای محاسبه سودآوری یک شرکت باید به صورتحساب سود و زیان آن رجوع کرد. این صورتحساب در واقع از معادله ساده زیر به دست می‌آید:

سود خالص= هزینه – فروش

ابتدا باید هرکدام از آیتم‌های معادله را جداگانه و به دقت بررسی کرد و سپس میزان سود شرکت پخش را محاسبه نمود. اطلاعاتی که در نهایت و با بررسی این موارد به دست می‌آید می‌تواند در تعیین چشم انداز آینده شرکت، برنامه ریزی‌ها برای افزایش فروش و … نقش مهمی ایفا کند.
درباره روش‌های محاسبه سود در شرکت‌های پخش در لینک … مفصل صحبت کرده‌ایم.

راهکارهای iOrder

نرم افزار تحت وب پخش مویرگی iOrder در جهت کنترل و مدیریت سازمان و نیروهای فروش با بررسی نیازهای مشتریان در هر صنعت در جهت تسهیل فرآیندهای فروش، توزیع و وصول مطالبات، راهکارهای متنوعی را ارائه می‌دهد. از جمله امکاناتی که نرم افزار iOrder در حوزه پخش محصولات غذایی، انواع نوشیدنی‌ها و محصولات لبنی ارائه می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برنامه‌ریزی منعطف تور ویزیت بر اساس تقویم روزهای کاری
 • کنترل موجودی آنلاین
 • امکان فروش سرد و گرم
 • امکان ثبت فاکتور مرجوعی
 • امکان ایجاد مشتری توسط ویزیتور حین تور ویزیت
 • امکان تخصیص انبارک به هر ویزیتور
 • امکان اتصال به نرم افزارهای مالی مختلف (عدم نیاز به تغییر نرم افزار مالی/ سازمانی)

نرم افزار عمده فروشی مواد غذایی

شرکت‌های پخش با استفاده از نرم افزار پخش مویرگی آی اوردر می‌توانند محصولات خود را مستقیما به مصرف کننده و یا به مراکز پخش و فروش کوچکتر بفروشند. در واقع از iOrder می‌توان به عنوان یک نرم افزار عمده فروشی مواد غذایی استفاده کرد که در آن ویزیتورها با نصب اپلیکیشن iOrder روی تبلت یا موبایل به مراکز عمده فروشی مراجعه کرده و با نمایش مشخصات محصولات، کاتالوگ تصاویر، قیمت، دسته بندی‌های آن و … معرفی و پرزنت محصول را انجام داده و ثبت سفارش می‌کنند.
برای آشنایی هرچه بیشتر با امکانات نرم افزار توزیع و پخش مویرگی iOrder می‌توانید صفحه ماژول‌ها را مطالعه کنید.