جستجو
Close this search box.
 1. صفحه اصلی
 2. /
 3. وبلاگ
 4. /
 5. کسب و کار
 6. /
 7. بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتال نوعی از بازاریابی است که از طریق کانال‌های دیجیتال چه آنلاین و چه غیر آنلاین انجام می‌شود. در این روش، از تمامی ظرفیت‌ها و کانال‌های ممکن و موجود در دنیای دیجیتال استفاده می‌شود تا اطلاعات به مشتری یا مصرف‌ کننده رسانده شود. پس اگر دقت بفرمایید، بازاریابی دیجیتال محدود به اینترنت و یا رسانه‌های الکترونیکی نیست.

به بیان دیگر، بازاریابی دیجیتال از دو بخش یا دو فرآیند تشکیل شده است: فشار و کشش. بخش فشار فرآیندی است که به مصرف‌ کننده دسترسی ایجاد می‌کند و بر او تأثیر می‌گذارد. در مقابل بخش کشش فرآیندی است که شما انجام می‌دهید تا زمانی که مصرف‌ کننده به دنبال شما گشت، شما را بیابد.

پس نتیجه می‌گیریم، بازاریابی دیجیتال یعنی دست‌یابی به اهداف بازاریابی با استفاده از روش‌ها و ابزارهای دنیای فناوری دیجیتال.

نگاه ریزبینانه‌تر به بازاریابی دیجیتال:

استفاده از فناوری‌های دیجیتال جهت ایجاد کانال‌های آنلاین و غیر آنلاین برای دسترسی به بازار. جهت دست یابی به هدف: پشتیبانی از فعالیت‌های بازاریابی با در نظر داشتن سودآوری و حفظ مشتریان در کانال‌های چندگانه خرید و چرخه حیات مشتری.

براساس تاکتیک‌های زیر:

 • درک اهمیت راهبردی فناوری‌های دیجیتال
 • ایجاد و توسعه رویکردی برنامه‌ ریزی شده برای دسترسی به مصرف کنندگان
 • مهاجرت دادن برنامه‌ ریزی شده مصرف کنندگان به خدمات و ارتباط آنلاین از طریق ارتباطات الکترونیکی و سنتی
 • حفظ مشتری از طریق ارتقای دانش و انگیزش او
 • ارائه ارتباط یک‌پارچه و هدف‌مند
 • توجه به ویژگی‌های شخصی مصرف‌ کننده و ارائه خدمات دیجیتالی و آنلاین بر اساس نیازهای او

نکته‌های تعریف‌های ارائه شده:

 • بازاریابی دیجیتال هم بسترهای سخت افزاری را شامل می‌شود و هم بسترهای نرم‌ افزاری
 • بازاریابی دیجیتال نسخه جهش‌یافته بازاریابی سنتی است که در دنیای دیجیتال فرصت برگشت یافته
 • در بازاریابی دیجیتال بحث محوری فناوری نیست، بلکه محور آن تجارت است و در هسته آن مشتری و ادامه رابطه با مشتری وجود دارد، تا پویایی داشته باشد.
 • بازاریابی دیجیتال در خلاء رخ نمی‌دهد و زمانی بهترین اثربخشی را دارد که به صورت یکپارچه با دیگر استراتژی‌ها و روش‌های ارتباطی به کار گرفته شود، مانند ارتباط چهره به چهره، تلفن، نامه و بسته به نوع تجارت روش‌های دیگر.
 • ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتال باید در تمام فرآیند خرید حضور به مصرف‌ کننده خدمت‌ رسانی کنند: پیش‌ فروش، هنگام خرید، پس از فروش و ادامه ارتباط با مشتری.

نمونه‌هایی از ابزارها و روش‌های بازاریابی دیجیتال:

 • بیلبوردهای دیجیتال
 • تلویزیون‌های دیجیتال
 • موبایل‌ها و تبلت‌ها
 • پادکست
 • رادیو
 • تلویزیون‌های اینترنتی
 • وبسایت‌ها
 • ایمیل
 • نرم‌افزارهای پیام‌رسان و جمعی
 • بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (سئو)
 • پیامک و پیام‌های نوشتاری
 • شبکه‌های اجتماعی
 • بنرهای مجازی و دیجیتال
 • و …

با پیشرفت فناوری و راهکارها، روز به‌ روز بر انواع و روش‌‌های این نوع از بازاریابی افزوده می‌شود. در بازاریابی دیجیتال عناصر و عوامل زیادی دخیل هستند که شبکه‌های اجتماعی از جمله مهم‌ترین آن‌هاست. بسیاری از کمپانی‌ها و کسب و کارها اکنون پذیرفته‌اند که برای موفق شدن در امر بازاریابی، باید یک استراتژی دیجیتال در دستور کار خود قرار دهند که احتمالاً بخش مهمی از این استراتژی «استفاده از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی» خواهد بود.

به همین دلیل جای تعجب نیست که سال گذشته ۲۵ درصد کل هزینه‌های مربوط به بازاریابی، به حوزه بازاریابی دیجیتالی اختصاص یافت و انتظار می‌رود این رقم در سال جاری به ۳۳ درصد برسد. در نگاه به آینده، احساس می‌کنم که چهار رویه بازاریابی جالب بعدی قرار است که در سال ۲۰۱۵ به شکلی بسیار متفاوت به وجود بیایند:

بازاریابی نفر به نفر

مزایای ارائه شده توسط فناوری‌های امروزی و داده‌های آنلاین بدین معناست که شرکت‌ها و برندها برآنند تا هرچه بیشتر از سمت بازاریابی فراگیر و عمومی به سوی بازاریابی نفر به نفر حرکت کنند، یعنی از مشتری‌ گرایی انبوه به بازاریابی نفر به نفر در سطح انبوه. ما در این رابطه درباره سفارشی سازی صحبت نمی‌کنیم، عاملی که محصولات را با درخواست‌های هر مشتری متناسب می‌سازد، بلکه منظورمان متناسب‌ سازی برخی از محصولات خاص با گروه‌هایی خاص از مشتریان است. مشتریان خواهان ارزش و تضمین فردی می‌باشند. وقتی که آن‌ها این دو مورد را به دست می‌آورند، در آن زمان شاهد بازاریابی‌ای خواهیم بود که در واقع بسیار خوب می‌باشد. با تکنولوژی‌هایی که در حال حاضر موجود می‌باشند، در واقع می‌توانیم این سرویس فرد به فرد را هم در ارائه محتوا و هم در ارائه خدمات و در تنوعی از سایر عوامل متفاوت آغاز کنیم.

تحلیل‌های قابل پیگیری

تاکنون تحلیل اطلاعات و داده‌های آنلاین زمان‌بر بود، کارشناسان آمار مجبور بودند داده‌ها را به نمودار تبدیل کنند تا بدین طریق قابل استفاده شده و شرکت‌ها هم بتوانند آن‌ها را پیگیری و مورد استفاده قرار دهند. اما امروزه با معرفی تحلیل‌های بلادرنگ و همچنین ابزارهای خردسازی و مصورسازی داده‌ها، بازار و تجارت می‌توانند بسیار بهتر و سریع‌تر آن‌ها را بفهمند. معنای مسئله فوق برای بازار سرمایه این است که شرکت‌ها قادر شده‌اند تا با سرعت بیشتری در فضای بازاریابی حرکت کنند- آن‌ها می‌توانند آگاهانه و به موقع تصمیم‌گیری نموده و استراتژی‌های بازاریابی با سرعت عمل بالاتری را خلق نمایند. آن‌ها قادر به نشان دادن عکس‌العمل می‌باشند، به ویژه اگر قرار باشد مشکلی رخ دهد.

تمرکز بر سفر مشتری

بازاریابانی که عملکردشان به روز و مدرن است بازاریابانی هستند که می‌دانند ترکیب زندگی فیزیکی و دیجیتال ما به تمامی اشکال بسیار پیچیده و توقف‌ناپذیر در حال ادامه یافتن است. بنابراین آن‌ها به دنبال راه‌هایی هستند که فرصت‌های بازاریابی را از دو طریق فیزیکی و سنتی و روش‌های دیجیتال ایجاد می‌کنند. بنابراین بازاریان باهوش در سال ۲۰۱۵ آن‌هایی هستند که به تک کانال گفتگو توجه کمتری دارند و خود را متوجه کل سفر مشتری می‌سازند، سفری که امروزه اغلب شامل تعامل با مردم در تمامی کانال‌های موجود در مسیر به سمت تغییر و دگرگونی می‌باشد.

امروزه تمرکز از سنجش و اندازه‌گیری تغییر به سمت فهم و درک سفر مشتری معطوف گردیده است. اگر سفر مشتری را درک کنیم، در واقع قادر خواهیم بود تا به دو حوزه دیجیتال و فیزیکی نگاه کنیم و از این طریق بفهمیم که مردم چگونه خرید می‌کنند و یا این که چگونه برند‌هایمان را تجربه و لمس می‌کنند. مثلاً مردم برای خرید به فیسبوک نمی‌روند، اما از طریق تعامل با چند نفر در یک پست، فیسبوک بر خرید آینده آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود. بنابراین تمرکز بر سفر مشتری مهم‌تر از تمرکز بر بهینه‌سازی تغییر و دگرگونی کانالی خاص خواهد بود.

تجارب بی‌وقفه مشتریان

یکی از مشکلات اصلی شرکت‌هایی که به صورت آنلاین و آفلاین فعالیت دارند، تجارب از هم‌ گسیخته و غیر قابل قبول مشتریان است. سال ۲۰۱۵ برندهایی را به خود می‌بیند که ارائه‌ کننده خدماتی هستند که مشتریانشان از یکپارچگی بیشتری برخوردارند. این تغییر نیازمند کاهش در ایجاد زیرمجموعه‌ها و هم‌چنین همکاری داخلی بیشتری می‌باشد. تشخیص این موضوع که مشتریان آن‌ها را یک وجود واحد می‌بینند برای شرکت‌ها و برندها مفهومی کلیدی و مهم می‌باشد، بنابراین اگر بخش‌های مختلف از یک شرکت به صورت متفاوت از هم عمل نمایند یا اگر بخشی مجزا از شرکت به فعالیت بپردازند، مشتریان ناگزیر، دشواری‌ها، خدمات فاقد کیفیت و کارایی، ناامیدی و …. را تجربه ‌خواهند نمود.

همچنین می‌توانید در مقاله روش‌های فروش بیشتر در بحران‌های بازار با روش‌های حفظ مشتریان در شرایط سخت آشنا شوید.

تهیه شده در سامیان‌ سافت

آنچه در این مطلب میخوانید !
راهکار سامیان سافت برای جمع آوری اطلاعات، سامانه فرم‌های دیجیتال – آیفرم است. در پنل...
پاسخ فناوری امروز به نیازهای در حال رشد انبارداری، سیستم جامع مدیریت انبار (WMS) است...
راهکار جامع خرده فروشی، زنجیره ای و فروشگاهی سیستم جامع فروشگاهی در دو شاخه هایپری...
استفاده از تکنولوژی (خصوصاً ابزارهای دیجیتال) در تولید و و فروش محصولات یکی از راه‌کارهای...
استفاده از تکنولوژی (خصوصاً ابزارهای دیجیتال) در فروش یکی از راه کارهای موفقیت کسب و...

"مشکلات را به ما بگویید، ما راهکار داریم!"

"آیا در حال مواجهه با مشکلات مدیریت منابع سازمانی خود هستید؟
آیا به دنبال راهکارهای نرم‌افزاری مناسب برای بهبود عملکرد و بهره‌وری سازمانی خود می‌گردید؟
ما در اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم!